Buikzwam
“Je stelt je aan, je hebt gewoon een lage pijngrens, dit is normaal, neem maar een paracetamolletje”
Theatermaker Karlijn Kistemaker ging gedurende haar leven 17 keer naar de huisarts met ernstige buikpijnklachten. Na vele wegwuivende gebaren, pijnstillers en diëten las ze bij toeval een artikel over Birgit Schuurman. Ja, inderdaad, de zus van Katja. In het artikel vertelt Birgit dat er bij haar de chronische ziekte endometriose werd geconstateerd. In het artikel vertelt Birgit dat er bij haar de chronische ziekte endometriose werd geconstateerd. Niet lang daarna krijgt Karlijn dezelfde diagnose van een veel te vlotte arts die niks vermoedend roept: ‘Oh en heb je nog een kinderwens?’ Wat volgt is een wonderlijke reis langs weefsellandschappen, klodders koude gel, hormoonspuiten en de terugkerende vraag: wil ik een kind of wil ik dat het lukt?
1 op de 10 personen met vrouwelijke geslachtskenmerken heeft endometriose. Dat zijn bijna 500 duizend mensen in Nederland en 200 miljoen wereldwijd. Dat zijn er meer dan mensen met reuma of astma. Wat is het precies? Hoe kan het dat deze ziekte zo onbekend is? En waarom duurde het 24 jaar voordat Karlijn de diagnose kreeg?
In haar ontwapende solo Buikzwam vertelt Karlijn op droogkomische wijze over haar ervaringen met endometriose en vruchtbaarheidstrajecten. Ook doet ze verslag van de gesprekken die ze met lotgenoten voerde in sfeerloze wachtkamers en bij het Clear Blue schap van de Kruidvat.
“Buikzwam is een kleine, belangrijke voorstelling over een groot onderwerp. Een voorstelling die een groot publiek verdient.”
– Theaterkrant
Over de maker
Kompagnie Kistemaker maakt documentair theater vol magische elementen. Het werk van de Kompagnie is contrasterend, grappig en persoonlijk. Met een analytische blik, bizarre humor en inlevingsvermogen maakt ze herkenbaar theater dat de zwaarte verzacht van een leven dat nooit gaat zoals wij willen. Winnaar van de BNG Bank Theaterprijs 2019 en de Joop Mulder Erkenningsplak (2021). Eerder doorkruiste de Kompagnie in Missie Márquez het boek Honderd jaar eenzaamheid. Het laatste deel is als theatrale longtake te zien op NPOStart.
Credits
Credits foto: Laurien Riha
Credits voorstelling:
Tekst, concept & spel: Karlijn Kistemaker
Geluidsontwerp: Chris Koopman
Scenografie & kostuum: Calle de Hoog
Eindregie: Eva Meijering
Schrijfbegeleiding: Maaike Bergstra
Productie: Judith Rosendaal, Vera Andeweg
Grafisch ontwerp: Michiel van der Werf
Met dank aan: Theater Oostpool
BEREIKBAARHEID DAKOTA
Theater en Filmhuis Dakota is goed bereikbaar. Kom wel bij voorkeur op de fiets of met het Openbaar vervoer. Tot snel bij Dakota!
Met korting naar Theater & Filmhuis Dakota!
Heb je een Cinevillepas? Je kunt bij ons heel simpel online reserveren, dat is wel zo handig. Je moet jouw filmkaartjes dan alleen nog wel even bij de kassa op komen halen. Daar liggen ze voor je klaar!
Ooievaarspas? Dan krijg je korting op films, (de meeste) theatervoorstellingen, en onze eigen workshops. Voor meer info, neem contact op met de kassa via 070 326 55 09.
Bekijk de Kortingen pagina om te zien welke kortingskaarten gebruikt kunnen worden.